FLAM Regions and
Regional Representatives

FLAM is divided into five regions.  The regions are Northeast, Northwest, Central, Southeast & Southwest.  Below you will find information about each regional representative as well links to news from each region.  We encourage you to submit any celebrations, classroom activities, travel plans and professional accomplishments to your regional representative via their contact information below.

CLICK HERE to subscribe to FLAM regional updates.

 

Northwest Region

Representative  :  Bess Hayles

French Teacher, Lee's Summit High School

Term  : August 2022- October 2024

 

Counties  : Andrew, Atchison, Buchanan, Caldwell, Carroll, Cass, Clay, Clinton, Daviess, DeKalb, Gentry, Grundy, Harrison, Holt, Jackson, Johnson, Lafayette, Livingston, Mercer, Nodaway, Platte, Ray, Worth

Bess Hayles Headshot.jpg
 

Southwest Region

Regional Representative  Adriana Szczesny 

Spanish Teacher, Villa Duchesne

Term  :  October 2021 to October 2023

 

Counties  :  Barry, Barton, Bates, Cedar, Christian, Dade, Dallas, Douglas, Greene, Henry, Hickory, Howell, Jasper, Laclede, Lawrence, McDonald, Newton, Ozark, Polk, St. Clair, Stone, Taney, Texas, Vernon, Webster, Wright

Adriana Szczesny pic.png

Central Region

Regional Representative: Suzanne Yonke

Coordinator of World Languages and Seal of BiLiteracy

Columbia Public School

Term:  May 2021 to October 2023

Counties:  Benton, Boone, Callaway, Camden, Cole, Cooper, Gasconade, Howard, Maries, Miller, Moniteau, Morgan, Osage, Pettis, Phelps, Pulaski, Saline

Yonke, Suzanne
 

Northeast Region

Regional Representative  : Cady Villmer

Spanish Teacher, Visitation Academy

Term: October 2021 to October 2023

 

Counties  : Adair, Audrain, Chariton, Clark, Knox, Lewis, Lincoln, Linn, Macon, Marion, Monroe, Montgomery, Pike, Putnam, Ralls, Randolph, Schuyler, Scotland, Shelby, St. Charles, Sullivan, Warren.

Cady Villmer pic.jpg
 

Southeast Region

Regional Representative  :  Jen Meitz

Spanish Teacher, McCleur North High School

Term  : October 2020 to October 2022

 

Counties  : Bollinger, Butler, Cape Girardeau, Carter, Crawford, Dent, Dunklin, Franklin, Iron, Jefferson, Madison, Mississippi, New Madrid, Oregon, Pemiscot, Perry, Reynolds, Ripley, Scott, Shannon, St. Francois, Ste. Genevieve, St. Louis, St. Louis City, Stoddard, Washington, Wayne

IMG_2487.HEIC